Субота, 18 березня 2017 00:00

Смачного… із книжкою!

Автор 
Рейтинг матеріалу
(0 votes)


Наша розмова йтиме про книжку, написану… Ні , зачекайте…. Власне про книжку трохи згодом….
Візьміть продукти. Причому не делікатеси заморські, а звичайнісіньку нашу капусту– сиру й трошки квашеної, морквинку, пшоно. Звичайно, сіль, перець, олію, а ще – пательню, тертушку, керамічну, глиняну каструльку, щоб приготувати страву під назвою – «Засипана капуста» ( не думайте, що це перша страва на зразок нашого капусняку). Це одна з улюблених страв Івана Франка, що народилася на Дрогобиччині, на його малій батьківщині й розповсюджена саме там, де поет прожив майже все своє життя – між Дрогобичем, Чернівцями і Львовом. 
Крім того відомо, що, перебуваючи у Львові, Франко, ЯК І БІЛЬШІСТЬ ПРЕДСТАВНИКІВ ТВОРЧОЇ ЕЛІТИ міста, майже жив у кав'ярнях та ресторанах, що чимось були подібні до міні – бібліотек: тут завжди можна було знайти свіжу пресу, почути свіжі мистецькі новини. Вони, як магніт, притягували до себе тих, хто прагнув інтелектуальної поживи. По – друге, згадують, що Франко надавав перевагу доброму чаєві, ніж каві, і до їжі був не вельми вибагливий, полюбляючи прості селянські страви на кшалт засипаної капусти або легкого овочевого супу.
До речі, невістка Івана Франка Ольга Федорівна Франко з родини Білевич ( не плутати з дружиною Франка Ольгою Федорівною з родини Хоружинська) неабияк зналася на мистецтві кулінаАрії, або кулінарІї ( обидва наголоси правильні). Вона, Ольга менша, як її називали у сім’ї, і донині разом з двома іншими львів’янками Осипою Заклинською та Дарією Цвек є еталонами гастрономічних уподобань багатьох українців. Кожна з них мала складну і водночас цікаву долю, прожила довге життя – 78 років ( Заклінська О.), 91 (Франко О.), 95 років.(Цвек Д.). Кожна з них залишила по собі кулінарні книжки – бестселери, що неодноразово перевидавалися. 
А зібралися ці майстрині, до речі, разом з Іваном Франком, у книзі «Львівська кухня», що видана у 2016 році харківським видавництвом «Фоліо». Лише на перший погляд книга присвячена кухні - одному з найважливіших аспектів львівської історії. Насправді вона набагато цікавіша, захоплююча і змістовніша. ЇЇ автор – доцент історичного Львівського національного університету ім. Франка, кандидат історичних наук, гід, знавець Львова Ігор Лильо. За допомогою головного редактора журналу «Егоїст», керівника гастрономічних проектів Клубу галицької кухні Всеволода Поліщука, що написав встп до книжки, він поєднав історії з життя відомих людей давнього Львова, що залишили слід в історії Львова, з характерними саме для їхнього характеру рецептами страв. Таких історій – рецептів – 37. Найбільше виробів з тіста та других страв, по 11. Не варто лякатися назв, наприклад, кандибал – всього - навсього цитриновий напій, а андрути – вафельний торт. За складом продуктів страви цілком доступні, а своєрідність смаку забезпечується спеціями та деякими секретами у приготуванні. Наприклад, у випадку з засипаною капустою рекомендують перед подачею на стіл страву побризкати лимонним соком. Невипадково рецепти ці передавалися у львівських родинах з покоління в покоління, і сучасні господині охоче їх готують.
А знаєте, напевне, було б непогано, якби подібну книгу змогли видати й у нашій місцині. Історія нашого краю багата подіями і цікавими людьми, страви не менш смачні, колоритні і, впевнена, можуть задовольнити смаки найвибагливішого гурмана. А зібрати й описати це все могли б учні нашого училища – майбутні кухарі. 
Тож до роботи! Вивчаймо історію і кулінарію! Читаємо! Готуємо! І будьмо здорові!!

Читали 245 рази Останнє редагування Субота, 18 березня 2017 12:57