Вівторок, 04 липня 2017 00:00

Бібліотеки Японії

Автор 
Рейтинг матеріалу
(0 votes)

БІБЛІОТЕКИ називають «стовпами цивілізації». Енциклопедія «Уорлд бук» каже, що вони зробили чи не найбільший внесок у розвиток світової культури й техніки. Німецький поет Гете називав їх пам’яттю людства. Сьогодні ми познайомимося з бібліотеками Японії ,а також дізнаємося, що читають японці? На першій погляд можна подумати, що японці люди несерйозні, всупереч їхній репутації та їхнім строгим костюмам. Це тому, що в руках у дядечок-бізнесменів і тітоньок-офісних леді, як і у 10 річних хлопчаків часто можна побачити примірник манги. Манга – це японські комікси. Тільки у дітей – це швидше за все буде «Дораемон» (синій кіт-робот, який мандрує в часі. 
Але повернемося до книг. Все-таки в Японії читають, в основному японських авторів, тих же Муракамі, Банану Йосімото, Нацуме Сосекі, недавно найпопулярнішою книгою стала «Хібана» коміка Наоки Йошимото. Із зарубіжних читають в основному тільки найпопулярніші книжки. Чи то різниця культур занадто велика, чи то переклади не дуже вдалі. Але класику все ж поважають, читають Достоєвського, Кафку, Хемінгуея. Так що не все так погано у японців з культурою читання, але мені особисто хочеться познайомити вас з бібліотеками Японії. Цікаво дізнатися скільки книжок зберігається в сучасних найбільших бібліотеках Японії, розповісти про бібліотеки майбутнього.
У 1948 році офіційно була відкрита Національна парламентська бібліотека Японії відповідно до “Закону про Національну Парламентську бібліотеку”. Спочатку приміщенням НПБ був палац Акасака. Сучасна будівля бібліотеки розташована в районі Нагатачо (Токіо з 1961р). У 2002 році відкрився філіал Національної парламентської бібліотеки - Відділ Кансай-кан. НПБ складається з Головної бібліотеки і її філіалів. Головна ж, у свою чергу, включає декілька відділів, в числі яких Адміністративний, Відділ дослідницької і законодавчої інформації, відділ НПБ в Уряді і Кансай-кан (на правах філіалу). Фонд – 12 млн. документів. 16 читальних залів на 1150 місць. 
У травні 2000 р. у будинку Імператорської Бібліотеки у м. Токіо було відкрито нове відділення Національної Парламентської Бібліотеки — «Міжнародна Бібліотека Дитячої Літератури», книжковий фонд якої зараз нараховує 400 000 книжок з різних країн світу.
Міжнародна Бібліотека Дитячої Літератури (МБДЛ) розміщена у старовинному будинку, побудованому в 1906 р. Інтер'єр і екстер'єр будинку колишньої Імператорської Бібліотеки значно змінився після реконструкції 1929 р. Бібліотека активно підтримує зв'язки з бібліотеками Японії та різних країн світу. У Японії Міжнародна Бібліотека Дитячої Літератури здійснює безпосереднє обслуговування дітей як національний центр підтримки дослідження і вивчення дитячої літератури. Принцип роботи бібліотеки розкривається у головному девізі «Книги для дітей об'єднують світ і відчиняють двері у майбутнє».
За даними 2008 р. в Японії діє 3106 публічних бібліотек, включаючи 62 бібліотеки префектур, 2433 міські бібліотеки, 610 регіональних бібліотек, 6451 профспілкових бібліотек, в яких зберігається 656 млн книжок і аудіовізуальних записів
Крім того, в Японії для дітей відкриті приватні бібліотеки «бунко» — унікальний тип дитячої бібліотеки, яку очолює волонтер або група волонтерів [2]. «Бунко» зробили значний внесок у розповсюдження літератури для дітей та їх батьків, відіграли велику роль у справі популяризації літератури і створенні найкращого середовища для читання книжок.
У перекладі з японської мови «бунко» означає «бібліотека»: «бун» — література, «ко» — скарбниця, тому слово «бунко» схоже зі словом «бібліотека». За даними, наведеними у статті заступника директора бібліотеки Тенрі (м. Нара, Японія) Кічіро Такахаші «Бунко: приватна бібліотека Японії», сьогодні таких бібліотек нараховується близько 4000. Вони розміщуються у приватних будинках, храмах, супермаркетах та місцях, де діти мають можливість вільно збиратися, а волонтери роздавати книжки. Більшість волонтерів «бунко» — жінки (домогосподарки або пенсіонерки), які не мають професійної кваліфікації, але володіють необхідними знаннями для керівництва бібліотекою для дітей. Жінки-волонтери відкривають «бунко» з різних причин — через відсутність публічної бібліотеки у місцях їх проживання; як складову частину роботи дитячого клуба, де займаються їх діти і, в решті решт, тому що їм просто подобається читати книжки або видавати дітям літературу додому.
2014 року в Японії було відкрито величезну бібліотеку коміксів Манга. Реалізація проекту вартістю більше 1 мільйона доларів проходить за підтримки уряду країни. Головна мета цієї бібліотеки — допомогти дослідникам даного культурного феномена в Японії. У Бібліотеці Мангі буде представлено 140 тис. коміксів із зібрання відомого японського критика Йошихіро Йонезави. Частина коміксів була видана в Японії до початку Другої світової війни. Найбільша у світі бібліотека коміксів манга являє собою величезний будинок зі скла і бетону, пристосований не тільки для зберігання та читання коміксів, але і для проведення великих конференцій на цю ж тему. Головним ініціатором проекту виступив, втім, не японський уряд, а один з головних японських вузів – Університет Мейдзі.
Це не перша ініціатива університету такого роду. Так, у 2009 році Університет Мейдзі анонсував створення науково-дослідного інституту, присвяченого мультфільмам аніме та коміксам манга. Як вважають працівники університету, роль манга в японській культурі давно вже вийшла за рамки субкультурної – це повноцінне культурне явище, яке можна порівняти, наприклад, із чайною церемонією. Як вважається, культура коміксів манга у своєму нинішньому вигляді отримала в Японії активний розвиток у другій половині XX століття, після закінчення Другої світової війни. 
Як ви вже зрозуміли Японці приділяють велику увагу бібліотечним закладам, їх розвитку а також їхній оригінальній формі: в одному з 23-х адміністративних районів Токіо, де знаходиться залізнична станція системи Сінкансен. З метою популяризації дитячої літератури, там було організовано «Бібліотеку на колесах». Старий швидкісний експрес-потяг було переобладнано на бібліотеку для дітей. Потяг обслуговує коротку дистанцію мережі швидкісної лінії «Акішіма Оме», на території якої мешкає багато дітей .
Приваблює особливість бібліотеки приватного університету «Seikei» м. Мусасіно - ізольовані простори, названі «планетами». Вони дійсно нагадують небесні тіла, що «парять» у космосі. Ці сучасно оформлені номери підвищеної комфортності використовуються для проведення зустрічей, індивідуальної роботи або роботи в групі. Основна мета такого нововведення - створення нового типу бібліотеки, де спілкування між читачами не створюють незручності для інших користувачів. До традиційної бібліотеки студенти звертаються, щоб знайти потрібні книги, а потім ізолюються в «планетах», щоб спокійно читати і працювати, ні на що не відволікаючись.
У Японії створили робота, який дає можливість читати бібліотечні книги, навіть не заходячи до бібліотеки. Керування ним здійснюється через Інтернет. Машина здатна вибрати книгу і механічними пальцями перегортати сторінки, передаючи вміст на дисплей користувача. Робот створений для людей, які не мають часу або ж можливості ходити до бібліотеки. Також його перевагою є те, що він може «обслуговувати» читачів навіть уночі, коли книгозбірня для звичайних відвідувачів зачинена.(Фото)
У Токіо з'явився заклад для туристів під назвою "Ліжко і Книга". У готелі-бібліотеці відвідувачам пропонують переночувати на книжкових полицях. 
3200 книжок – саме стільки знадобилося, щоб прикрасити новий готель у Японії. Стіни, стеля, полички – тут усюди можна знайти літературні томики різними мовами світу. Замість просторого номера – невелика капсула, вбудована в книжкову полицю. За стіною окрім книг – інші туристи. Але гості готелю запевняють, що тільки раді тісному сусідству. Тому охочих зупинитися у книжковій шафі вистачає. У готелі є 60 номерів. Кожен із них оснащено матрацом та лампою для читання. Вдень працює спільна вітальня, де відвідувачі можуть обговорити літературні вподобання."Я придумав таку концепцію, бо і сам завжди мріяв зупинитися в хостелі, де можна заснути, одночасно розважаючись. Ось як виник цей готель", – розповідає директор готелю Кей Есай. За номер у готелі треба віддати від 30 до 40 доларів. Тут можна зупинитися вдень та відпочити у спеціально обладнаних закутках за 4,5 долари за годину. Готель розмістився у віддаленому провулку розважального району столиці. Але це не відлякує відвідувачів – щодня дедалі більше туристів хоче поселитися у готелі-книгарні.
Так приємно бачити, що деякі країни ставлять собі за пріоритет розвивати культуру та пропагувати культурні цінності, і що саме головне – виділяють кошти на будівництво нових, мега сучасних бібліотек з цікавим екстер’єром та внутрішнім дизайном. В такі бібліотеки хочеться приходити і повертатися знову і знову. А працювати в таких бібліотеках – просто мрія!

Читали 143 рази