П'ятниця, 08 вересня 2017 00:00

Миргород у творах митців художнього слова

Автор 
Рейтинг матеріалу
(0 votes)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З нагоди святкування Дня міста ми запрошуємо вас до розмови про наш славний Миргород. 
Кожний населений пункт, кожне село чи місто має свою історію, сьогодення і право на майбутнє. І часто буває так, що саме маленьке місто має велику історію, насичену значними подіями, захоплюючими фактами, добрими справами. До таких міст належить і наш Миргород — одне із старовинних міст України. За свідченням дослідників минулого, місто вже було позначено на мапах ХV століття.
У краєзнавчому відділі нашої бібліотеки зібрано чимало літератури про наше місто, про його історію.
Ось, наприклад, книга Людмили Розсохи, автора краєзнавчих досліджень, публікацій, розвідок і статей з історії миргородського краю - “Миргородська старовина”. Розлога за обсягом книга пані Людмили переносить нас спочатку в добу пізнього Середньовіччя і закінчується розповіддю про кінець ХХ століття. Книга складається з декількох розділів.
Розділ “Дзвіничні ворота” розповідає про найдавніший Миргород. У розділі “Окрушини з історії миргородського козацтва” піднято пласт майже не досліджених фактів з історії Миргородського полку, показано діяльність козацької старшини, простежено родоводи козацьких родин.
Історію храмів Миргородщини, незнані сторінки духовного життя розкрито в розділі “Церковні старожитності”. Окремі розділи присвячено історії сіл, розвиткові медицини й освіти краю.
Розділ “Постаті й тіні” висвітлює життя й діяльність незаслужено забутих діячів Миргородщини.
Книжка написана на матеріалах багаторічних досліджень, музейних та архівних пошуків.
Не менш цікаві книги пані Людмили “Миргородські історичні етюди” та “З історії миргородських вулиць”, “Козацькі місця на Миргородщині”, “Села і хутори Миргородщини ХVII — ХХ століть”, “Миргородщина козацька і гоголівська” та інші.
Але так як наша світлиця літературно-мистецька, то хотілося б зупинитися на книзі нашого краєзнавця, наукового працівника, вчителя Ганни Бабич - “Миргород у творах митців художнього слова”. У цій книзі зроблено спробу висвітлити історію культури нашого миргородського краю та його центру — Миргорода. Книга складається з двох частин. Перша частина розповідає про наше місто в контексті усної народної творчості та художньої літератури. Читач знайде цікаві дані про те, як у народних та історичних піснях подається історія нашого міста, які звичаї та обряди побутували серед населення. Далі розповідь іде про письменників, поетів, які бували у нас, їхні спогади про перебування в Миргороді, які вони залишили на сторінках своїх творів, листів чи в усних розповідях. Протягом останніх двох століть наше місто відвідало близько двохсот письменників, поетів, літераторів, журналістів.
Одні з них свої твори назвали іменем нашого міста:
М. Гоголь — збірка “Миргород”,
С. Єсенін — нарис “Залізний Миргород”, 
І. Цюпа — документальна повість “Миргородська криниця”,
Н. Хундадзе — повісті та оповідання “Миргородські ночі”, 
М. Рильський — цикл поезій “Миргородські записи”,
М. Черняк — нарис “Районний центр Миргород”,
Т. Чернецька — нарис “Місто-курорт Миргород”,
А. Орел — збірка поезій “Миргородська осінь”.
Інші згадували Миргород, його жителів у своїх творах: І.Бунін, О.Ковінька, В.Короленко, О.Гончар, М.Коцюбинський, Д.Косарик, П.Тичина та ін.
Ще інші жили і працювали в Миргороді і тут писали свої твори, це: Д.Гурамішвілі, Т.Шевченко, А.Свидницький, В.Самійленко, Х.Литвиненко. 
Далі Ганна Василівна веде розповідь про тих митців художнього слова, які досить часто згадують наше місто у своїх спогадах чи листах, хто побував у нашому місті чи краї, той хоч подумки повертається до міста Миру. Ось, наприклад, як писав М. Рильський:
«Воно, звичайно, гостеві не гоже
В Парижі думать про свої міста,
Про Лохвицю, про Миргород, про Сквиру...»
І перше слово вона надає людині, яку ми називаємо нашим літописцем — Івану Андрійовичу Зубковському і звертається до його праці «Дні мого життя», в якій він згадує про заснування в місті бібліотеки Анатолієм Свидницьким, що було не аби якою подією з огляду на те жахливе духовне життя, що панувало на той час в місті. Ось як його описує Іван Зубковський, будучи студентом: «В нашем городе страшная всеподавляющая скука. Этот ужасный бич преследует нашу «интеллигенцию» неутомимо, безотвязно, беспощадно», але з того часу багато чого змінилося, як писав Павло Тичина:
«Не той тепер Миргород,
Хорол-річка не та».
Десятки і десятки імен митців художнього слова записані на сторінках історії нашого краю, починаючи з В.Капніста, М.Гоголя, Д.Гурамішвілі, П.Мирного, І.Білика , Н.Харасайло, А.Сазанського, А.Орла, Л.Гараган до ще зовсім юних, які тільки-но роблять перші кроки на ниві поетичної творчості. Це наші молоді митці — Маргарита Олійник-Локай, Ірина Денисенко, Людмила Маркова, та багато-багато іншіх. Отже читайте книгу Ганни Бабич «Миргород у творах митців художнього слова» і ви зрозумієте — життя у постійному розвитку, русі і зміні, у постійному розвитку і культура народу і митців нашого миргородського краю. І завершити сьогоднішню розповідь хотілося б словами Наталії Харасайло:
Я міста кращого, повір, не знаю
І про любов сказать замало слів.
Почуй мене, благословенний краю,
Нащадку миргородсьих козаків.

 

Провідний бібліотекар 
А. Гусєва

Читали 150 рази Останнє редагування П'ятниця, 08 вересня 2017 10:48