Понеділок, 12 березня 2018 00:00

А.П. Свидницький і Миргородська міська публічна бібліотека

Автор 
Рейтинг матеріалу
(0 votes)

 

Письменник Анатолій Свидницький прибув до нашого міста восени 1860 року, щоб працювати вчителем російської словесності у Миргородському повітовому училищі. Письменник і патріот, він негайно поринув у бурхливу громадсько-просвітницьку діяльність. 1861 року Свидницький відкрив у Миргороді недільну школу для дорослих, де сам і викладав.
Того ж таки 1861 року Анатолій Свидницький організував у нашому місті громадську бібліотеку. В цьому йому допомогли миргородські дворяни, особливо Никандр Кашинський, адже саме його бібліотека і власна бібліотека Свидницького склали основу новоствореної бібліотеки. Не залишились осторонь і брати Муравйови-Апостоли, які проводили широкомасштабні літературно-мистецькі вечори, а отримані кошти йшли на потреби книгозбірні.
Бібліотека розташовувалась у різних приміщеннях. Про неї швидко пішла добра слава, адже спраглим до знань людям дуже не вистачало такого культурного осередку. З’явилися перші помічники. Книжки видавав сам Анатолій Патрикійович, а допомагав йому фельдшер міської лікарні Попик.
Високо цінуючи творчість та громадсько-політичну діяльність Анатолія Свидницького, Іван Зубковський доклав чимало зусиль, щоб у Миргороді належним чином було ушановане ім'я письменника. 1918 року Іван Зубковський, який тоді був міським гласним та міським головою, домігся того, щоб Миргородська дума перейменувала вулицю Дворянську (нині вул. Незалежності) на вулицю Свидницького. Потім її адреса змінилася, сьогодні вона знаходиться на південній околиці міста.
Неодноразово невгамовний Зубковський порушував клопотання про присвоєння імені Свидницького книгозбірні, фундатором якої він був. У своїх мемуарах "Дни моей жизни" Зубковський згадує, що на той час у музеї та бібліотеці були портрети Анатолія Свидницького, і він був першим дослідником творчості Тараса Шевченка на Полтавщині, зокрема, в Миргороді. Сьогодні Іван Зубковський був би задоволений тим, що громада нашого міста встановила меморіальну дошку на приміщенні бібліотеки, фундатором якої був Анатолій Свидницький.
Анатолій Свидницький жив у Миргороді недовго. Матеріальна скрута, утиски, переслідування змусили його 1862 року покинути Миргород. Проте слід, який він залишив по собі, зберігся в пам’яті миргородців назавжди.
Після відїзду Свидницького справу створеної ним бібліотеки продовжив його друг Никандр Кашинський. Він довго служив цьому закладу : переніс бібліотеку до своєї оселі, працював там на громадських засадах, сприяв популяризації бібліотеки, залучав миргородських поміщиків до благодійної допомоги бібліотеці. Також долею книгозбірні переймалися Іван та Микола Зубковські, а також брати Олександр та Юхим Ксьонзенки. Після смерті Кашинського вони продовжували опікуватись справами бібліотеки, допомагала їм і миргородська громада.
Так і виживала наша книгозбірня, потерпаючи від скрути і поневіряючись по найманих помешканнях. Крім Зубковського, допомагали бібліотеці вижити повітовий гласний Микола Єлагін, хірург Іван Рубцов, ветеринарний лікар Йосип Шот.
Силами прогресивної української молоді міста на чолі з Семеном Бакалом та Іваном Мартиненком в бібліотеці було відкрито відділ української книжки, інтерес до якої дедалі зростав.
На початку ХХ століття всім миром будували перше власне приміщення для бібліотеки – біля сучасної ЗОШ № 1. Але добудувати приміщення і запанувати в ньому бібліотеці так і не вдалося, вона знову почала мандрувати з місця на місце, під час Великої вітчизняної війни взагалі припинила свою діяльність.
І нарешті 1955 року бібліотека отримала власне приміщення, у якому знаходиться і нині.
2016 року Миргородськав міська публічна бібліотека для дорослих ім.. Д.Гурамішвілі святкувала своє 155-річчя. Не багато на теренах України знайдеться бібліотек, які мають такий поважний вік. А ми – завдяки благородним починанням Свидницького, самовідданій роботі ентузіастів та підтримці громади – можемо пишатися своєю давньою і славною бібліотекою.

Справжньою гордістю для бібліотеки стало те, що збулась нарешті мрія Івана Зубковського та інших ентузіастів бібліотечної справи нашого міста, і на фасаді бібліотеки відкрито меморіальну дошку засновнику бібліотеки Анатолію Свидницькому, чим всі ми дуже пишаємось. Так недовго проживши в Миргороді, він встиг зробити стільки для міста і для нас зокрема, що ми завжди будемо згадувати його вдячними словами. І звісно ж, берегти і продовжувати започатковану ним справу.

Читали 112 рази