Четвер, 10 травня 2018 00:00

Друга світова війна – перемога життя над смертю

Автор 
Рейтинг матеріалу
(0 votes)

У рамках відзначення Дня пам'яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Миргородській міській публічній бібліотеці для дорослих ім. Д. Гурамішвілі пройшов захід «Друга світова війна – перемога життя над смертю», присвячений цим подіям. Дев’ятикласники гімназії ім. Т.Г. Шевченка мали змогу ознайомитися з книжками, що розкривають сторінки історії Другої світової війни. Існує твердий закон життя: суспільство, як і людина, мусить мати пам'ять. Пам'ять про своє минуле. Воно мусить знати свою історію. Адже без знання історії важко зрозуміти сучасність, а ще важче будувати майбутнє.
Довгий час ми сприймали травневі події 1945 року лише як перемогу Радянської армії над німецько-фашистськими загарбниками у Великій Вітчизняній війні. Це призвело до домінування історичних міфів - спотвореного, часом спрощеного, а часом фальсифікованого бачення минулого. Їх небезпека полягає у тому, що ми втрачаємо розуміння природи історичних процесів, бо наше минуле знання наповнене не фактами, а міфами, між якими втрачаються причинно – наслідкові зв’язки. Будь – які міфи, як відомо, спричиняють протистояння у суспільстві і не дають змоги дійти злагоди. Поборювати ж їх можна – і треба – лише документами.
Тож під час розмови із учнями бібліограф І.А.Карач проаналізувала книжки, які є збірниками історичних документів .Особливий інтерес викликало історико - меморіальне видання «Книга пам’яті України. Полтавська обл.: Машівський р-н, місто Миргород, Миргородський р-н /Головна ред.кол.: І. О. Герасимов (голова редколегії) та ін.; обласна ред. кол.: П.Г. Шемет (голова редколегії) та ін. Полтава: Полтавський літератор, 1997», до якої занесені імена мешканців вказаних населених пунктів, які в роки Великої Вітчизняної війни загинули, пропали безвісти, та воїнів з інших республік колишнього СРСР, які поховані на території цих районів. На ст. 251 – 275 містяться відомості про жителів м. Миргорода із зазначенням дати народження, військового звання й дати/місця загибелі/поховання…
Україна – це держава, яка має багату історію. Але поруч з тим, ця історія написана кров’ю на чорних сторінках минулого. Упродовж усього періоду існування України народ боровся за волю та незалежність, боронячи власну землю від окупантів та тих, хто прийшов до них з війною. Друга світова війна не стала виключенням. Ця війна – свідчення та приклад прояву патріотизму, великих чеснот воїнів-українців, що боролися проти нацизму, боролися за незалежність своєї держави.
Однією з невідомих, міфологізованих сторінок цієї війни є діяльність УПА. Зусилля українських учених, які здійснюють історичні розвідки про конкретні епізоди цієї боротьби, упорядковують архіви й систематизують джерела, заслуговують на повагу. Водночас це стало колосальним ресурсом для сучасних письменників, яким вистачить сюжетів на десятки епопей. Такими творами є романи Андрія Кокотюхи «Чорний ліс», «Багряний рейд», «Біла ніч» - повстанська трилогія, яка в доступній формі гостросюжетної прози доносить до українського читача думку: ідея свободи, яку обстоювали тисячі українців, відбулася. Твір Василя Шкляра "Троща" - роман про УПА, про перемогу людини над обставинами і над собою. Сам автор каже, що книга написана для того, аби показати світові, що українці не змирилися з режимом, і продовжують боротьбу, як і раніше. А ще стає зрозумілим, що Троща – це не тільки діалектна назва очерету, не тільки конкретна місцина на Тернопільщині, де вояки УПА облаштовували свої криївки. Троща, як свідчить сам автор, - це сама війна: «це катастрофа, це бійня, це трощення людських життів, доль та майбутнього».
73 роки тому ціною незчисленних утрат ми змогли захистити свій дім і свою Батьківщину. Жива пам’ять про такі події, що зафіксована у книжках, є застереженням для будь-якої країни, аргументом на користь збереження незалежності, громадянського миру, єдності та злагоди у суспільстві.
«Пам’ятаємо, якою страшною трагедією для українців і всього людства була Друга світова війна. Пам'ятаємо, що агресора можна зупинити лище спільними зусиллями. Пам'ятатаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам'ять робить нас сильнішими і є запорукою неминучості нашої перемоги сьогодні.
Пам’ятаємо і перемагаємо!

Читали 177 рази